reklama
kategoria: Technologie
3 lipiec 2025

Łukasiewicz-AI nowym ośrodkiem badawczym dot. sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa

zdjęcie: Łukasiewicz-AI nowym ośrodkiem badawczym dot. sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa / v10702025
v10702025
Instytut informatyczny Sieci Badawczej Łukasiewicz: Łukasiewicz-EMAG został przekształcony w Łukasiewicz-AI. Wraz ze zmianą nazwy katowicki ośrodek badawczy planuje też rozwój, m.in. otwarcie centrum mocy obliczeniowej oraz powołanie Krajowego Centrum Zaufanej AI i programu "AI for All".
REKLAMA

Czwartkowe wydarzenie zmiany nazwy na Instytut Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa – Łukasiewicz-AI zgromadziło licznych przedstawicieli władz rządowych, parlamentarnych, samorządu oraz środowiska naukowego i biznesu.

"Otwieramy ważny rozdział w strategii realizowanej w naszych instytutach, polegającej na budowie kompetencji cyfrowych i kompetencji z zakresu transformacji cyfrowej" – powiedział prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Hubert Cichocki.

Dodał, że to pierwszy instytut w sieci dotyczący stricte AI. "Bardzo nam zależy, aby właśnie w Katowicach, w Instytucie Łukasiewicz-AI, zgrupować kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa - po to, aby z jednej strony obsługiwać inne instytuty sieci w tym obszarze i udostępniać im te kompetencje, a z drugiej strony wesprzeć sektor przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, we wdrażaniu rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, co w finale zwiększy poziom konkurencyjności polskiej gospodarki" – podkreślił.

Dodał, że w jego ocenie, w perspektywie najbliższego półtora roku, będzie to jedna z najsilniejszych jednostek sieci.

Dyrektor instytutu i jednocześnie koordynator kierunku horyzontalnego cyfryzacja Sieci Badawczej Łukasiewicz dr hab. Jan Kozak podkreślił, że Łukasiewicz-AI będzie kontynuowało blisko 70-letnią tradycję Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG – rozwijając rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa dla przemysłu, administracji oraz społeczeństwa cyfrowego.

Jak mówił, chodzi zwłaszcza o takie kompetencje, jak: AI, analityka danych, cyfrowe bliźniaki, XAI (wyjaśnialna AI), ochrona IoT (Internet of Things), bioinformatyka i drony autonomiczne.

Z kolei na najbliższe lata Jan Kozak zapowiedział m.in. otwarcie centrum mocy obliczeniowej, które umożliwi start-upom, śląskim przedsiębiorcom, administracji i zespołom badawczym dostęp do zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji - bez konieczności inwestowania we własne laboratoria czy kosztowną infrastrukturę.

Zapowiedział również powstanie programu "AI for All" – upowszechniającego AI wśród społeczeństwa i przeciwdziałającego wykluczeniu cyfrowemu; a także stworzenie Krajowego Centrum Zaufanej AI oraz innych nowych centrów badawczych.

Jak podał Jan Kozak, Łukasiewicz-AI jest jednym z trzech państwowych instytutów badawczych w Polsce, skoncentrowanych wyłącznie na rozwoju AI i cyberbezpieczeństwa – obok NASK-u i Instytutu Łączności. "Będziemy się uzupełniać" – zadeklarował dyrektor.

W uroczystości otwarcia instytutu wzięła również udział minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która podkreśliła, że rozwój zielonej energii nie jest możliwy bez rozwoju sztucznej inteligencji. Z kolei – kontynuowała – cyberbezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wśród realizowanych i rozwijanych projektów w instytucie – z którymi mogli się zapoznać uczestnicy czwartkowego wydarzenia - można wymienić: cyfrowe bliźniaki, które pozwalają samorządom i firmom testować różne scenariusze skomplikowanych procesów w bezpiecznym, wirtualnym środowisku; innowacyjny kombinezon do automatycznego tłumaczenia książek na Polski Język Migowy (PJM); autonomiczne i sterowalne pojazdy czy zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa.

Jak podano, już dziś w instytucie pracuje ponad 120 ekspertów - w 3 centrach badawczych i w akredytowanych laboratoriach. Obecnie realizowanych jest tam ponad 50 projektów B+R (m.in Horizont Europa, DIGITAL, NCBiR). Prowadzone są również zadania na rzecz obronności i status akceleratora Centrum Testowego DIANA (NATO).(PAP)

akp/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce