reklama
kategoria: Społeczne
2 lipiec 2025

Ponad 400 uwag i propozycji w sprawie zabezpieczeń przeciwpowodziowych

zdjęcie: Ponad 400 uwag i propozycji w sprawie zabezpieczeń przeciwpowodziowych / v13883174
v13883174
We wrześniu Wody Polskie przedstawią program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej. Jak poinformowała KPRM, w ramach konsultacji społecznych przyjęto ponad 400 uwag i wniosków od mieszkańców zagrożonych terenów.
REKLAMA

W środę w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie przedstawicieli Wód Polskich z ministrem Marcinem Kierwińskim i wiceminister Magdaleną Roguską. Tematem rozmów były prace nad programem redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej.

Jak poinformowała po spotkaniu KPRM, w ramach konsultacji społecznych prowadzonych na terenach zagrożonych powodzią prowadzonych od końca lutego 2025 roku, zgłoszono 425 wniosków i propozycji mieszkańców dotyczących zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Program, zaprezentowany w lutym przez Wody Polskie, przewiduje m.in. budowę suchych zbiorników retencyjnych jako formy zabezpieczenia przed powodzią.

Koordynujący prace przy odbudowie po powodzi we wrześniu ub. roku Marcin Kierwiński zapewnił, że Wody Polskie, po zbadaniu wniosków, zarekomendują opinii publicznej - jak to określił - "optymalny wariant zabezpieczeń mieszkańców tej części Dolnego Śląska i Opolszczyzny".

W ramach konsultacji samorządowcy podjęli łącznie 18 uchwał rad gminnych, miejskich i powiatowych. Zdecydowana większość z nich pozytywnie oceniła zaproponowany program zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Mieszkańcy uczestniczący w konsultacjach zgłosili m.in. rozwiązania dotyczące rzeki Białej Lądeckiej, Białej Głuchołaskiej, Nysy Kłodziej i jej dopływów na wysokości Kłodzka.

We wrześniu efekty prac nad programem ochrony przeciwpowodziowej zlewni Nysy Kłodzkiej eksperci Wód Polskich zaprezentują przedstawicielom Banku Światowego, który jest jedną z instytucji finansujących inwestycje przeciwpowodziowe.

Do tego czasu eksperci muszą zbadać m.in. przepływy wody i zachowania cieków wodnych w zlewniach oraz przeprowadzić analizę hydrauliczną, która posłuży do przygotowaniu modelowania wpływu proponowanych inwestycji na obniżenie ryzyka powodziowego. Końcowym etapem prac będzie ocena efektywności ekonomicznej proponowanych działań.

„Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” jest strategicznym i kompleksowym projektem zwiększającym bezpieczeństwo mieszkańców regionu dotkniętego powodzią i minimalizującym jej skutki. Powstał z inicjatywy ministra ds. odbudowy Marcina Kierwińskiego. Jednym z kluczowych założeń programu jest stworzenie infrastruktury, takiej jak suche zbiorniki retencyjne i poldery, które zatrzymają wodę na miejscu. Takie rozwiązania przyczynią się do redukcji potencjalnej fali powodziowej. Program zakłada m.in. sześć wariantów dla zlewni rzeki Białej Lądeckiej - powyżej Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego, zniszczonych przez powódź.

W ramach konsultacji społecznych „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” odbyło się 12 spotkań z mieszkańcami terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią, podczas których eksperci prezentowali założenia projektu i odpowiadali na pytania przedstawicieli samorządów oraz lokalnych społeczności. (PAP)

masz/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce