reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
27 kwiecień 2025

Rygory dotyczące chowu drobiu zmniejszą ilość chorób i poprawią jakość mięsa

zdjęcie: Rygory dotyczące chowu drobiu zmniejszą ilość chorób i poprawią jakość mięsa / v50036611
v50036611
Rygory w związku z produkcją i chowem drobiu zmniejszą ilość chorób w stadach i poprawią jakość mięsa – podkreślił w Kielcach szef MRiRW Czesław Siekierski, nawiązując do podpisanego dzień wcześniej rozporządzenia ws. środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu.
REKLAMA

W sobotę resort rolnictwa podał, że minister podpisał pilne rozporządzenie wprowadzające środki bioasekuracyjne w związku z wystąpieniem ognisk rzekomego pomoru drobiu. Nowe zasady przewidują m.in. obowiązek szczepienia kur i indyków w gospodarstwach komercyjnych oraz wylęgarniach.

W niedzielę Siekierski - który był gościem targów "Dom, Ogród i Ty" - podkreślił na konferencji prasowej w Kielcach, że Polska jest największym producentem drobiu w Europie, trzecim w świecie.

Jego zdaniem wymogi przewidziane w rozporządzeniu "nie są nowe". "Szereg producentów, intensyfikując produkcję drobiu, by zwiększyć opłacalność, wprowadziło system, który troszkę narusza warunki dobrostanu, bioasekurację. Stąd cały system działań, by zwiększyć przestrzeganie wymogów dobrostanowych, bioasekuracji” – zauważył minister rolnictwa.

Dodał, że "z pozoru" rygory będą obciążeniem dla producentów, ale - jego zdaniem - przełożą się na "mniejszą ilość chorób w stadach i lepszą jakość mięsa". „Wprowadzenie tych zasad przyniesie korzyści. Więc, jeśli chcemy przy takiej skali eksportu, przy takiej skali spożycia drobiu i jaj w Polsce pozostać, dążymy do tego, by wszystkie gospodarstwa wypełniały standardy bezpieczeństwa żywności. Chcemy ciągle poprawiać jakość produkcji” – podkreślił Siekierski.

Według przekazanych przez MRiRW informacji, w Polsce potwierdzono 23 ogniska rzekomego pomoru drobiu (znanego również pod nazwą choroby Newcastle) w stadach komercyjnych oraz 26 ognisk w stadach przyzagrodowych. Ostatnie ognisko wykryto w powiecie piotrkowskim.

Zgodnie z rozporządzeniem, podpisanym w sobotę przez Siekierskiego, gospodarstwa komercyjne są zobowiązane stosować wzmocnione środki bioasekuracyjne, w tym w maty lub niecki dezynfekcyjne przed wejściami do budynków oraz wjazdami do gospodarstw oraz środki bezpieczeństwa biologicznego i ochrony osobistej. Wprowadzony został również obowiązek szczepienia kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz wylęgarniach.

Właściciele gospodarstw zobowiązani zostali również do prowadzenia i przechowywania dokumentacji dotyczącej środków odkażających, deratyzacji i dezynfekcji oraz tzw. upadkowości drobiu, a także prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu ptaków, jaj, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wjeżdżających na teren gospodarstwa.

Rzekomy pomór drobiu (ND – Newcastle Disease) to jedna z najbardziej powszechnych i wysoce zaraźliwych chorób układu oddechowego, na którą narażone są ptaki – zarówno hodowlane, jak i dzikie. Śmiertelność u zakażonych zwierząt może dochodzić nawet do 100 proc. Choroba nie podlega leczeniu i jest zwalczana z urzędu. Po stwierdzeniu ogniska stado musi zostać zlikwidowane i zutylizowane, a pomieszczenia i wyposażenie zdezynfekowane.(PAP)

Janusz Majewski

maj/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce