reklama
kategoria: Prawo
27 czerwiec 2025

Siedmioro lekarzy uznanych za winnych działań antyzdrowotnych podczas pandemii

zdjęcie: Siedmioro lekarzy uznanych za winnych działań antyzdrowotnych podczas pandemii / v14397076
v14397076
Okręgowy Sąd Lekarski w Poznaniu uznał w piątek siedmioro lekarzy za winnych antyzdrowotnego działania podczas pandemii COVID-19. To pierwsze w kraju orzeczenia w tego typu sprawach. Czterech medyków ukarano naganą, jednego upomnieniem, a w dwóch przypadkach mniejszej wagi umorzono karę.
REKLAMA

Sprawa dotyczy medyków, którzy w czasie pandemii COVID-19 mieli rozpowszechniać niezgodne z aktualną wiedzą medyczną poglądy, działając tym samym - zdaniem naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej - na szkodę pacjentów. Za takie działanie, przed sądami zawodowymi w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, odpowiada w sumie ponad 100 lekarzy.

Poznański proces 19 lekarzy rozpoczął się w marcu 2023 r. Wówczas jednak sąd postanowił skierować sprawę do uzupełnienia przez naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Z kolei podczas drugiego posiedzenia, w maju tego roku, sprawę 9 lekarzy wyodrębniono do oddzielnego postępowania, które zaplanowano na 4 lipca.

Rzecznik prasowa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Maria Kaczorowska poinformowała, że w czasie piątkowego posiedzenia okręgowy sąd lekarski WIL uznał za winnych 7 lekarzy i na podstawie art. 83. ustawy o izbach lekarskich ukarał czterech z nich naganami, a jednego obwinionego upomniano. W dwóch przypadkach mniejszej wagi sąd zdecydował o umorzeniu kary.

Kaczorowska dodała, że piątkową decyzją sądu, sprawy pozostałych trzech lekarzy skierowano do odrębnego postępowania.

"Procesy toczą się także przed sądami dyscyplinarnym Izb Lekarskich we Wrocławiu oraz Gdańsku. OSL WIL jako pierwszy doprowadził do wydania wyroków" - podkreśliła Kaczorowska.

Naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej skierował wniosek o ukaranie łącznie 114 lekarzy, którzy między październikiem a grudniem 2020 r. mieli rozpowszechniać informacje "niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i propagować postawy antyzdrowotne". Chodzi o podpisanie przez medyków "Listu otwartego polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów z dnia 5 października 2020 r." oraz dwóch apeli "naukowców i lekarzy w sprawie szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2". W liście otwartym m.in. podważyli sens prowadzenia szczepień i obowiązek stosowania masek ochronnych.(PAP)

szk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce