reklama
kategoria: Prawo
1 styczeń 2026

OKO.press: Żurek powoła specjalne zespoły prokuratorów ścigające mowę nienawiści, w tym hejt na Ukraińców

zdjęcie: OKO.press: Żurek powoła specjalne zespoły prokuratorów ścigające mowę nienawiści, w tym hejt na Ukraińców / Warszawa, 22.12.2025. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 22 bm. Konferencja dot. Funduszu Sprawiedliwości. (jm/mr) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 22.12.2025. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 22 bm. Konferencja dot. Funduszu Sprawiedliwości. (jm/mr) PAP/Paweł Supernak
Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek chce wyznaczyć rozporządzeniem kilkanaście prokuratur, specjalizujących się w ściganiu hejtu, w tym także tego na Ukraińców. W działania zaangażowany ma zostać m.in. prokurator Maciej Młynarczyk - podał w czwartek portal OKO.press.
REKLAMA

Z informacji OKO.press wynika, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek chce wyznaczyć rozporządzeniem jednostki, które będą ścigać przestępstwa na tle narodowościowym i religijnym, czy propagowanie totalitaryzmów.

„Obecnie trwają konsultacje nad kształtem rozporządzenia i dyskusja, czy będą zajmować się tym wyznaczone prokuratury rejonowe – obecnie mówi się o 16 w całym kraju – czy też okręgowe” - podaje portal.

Jak dodano, w prokuraturach „powstałyby zespoły złożone z kilku prokuratorów, które specjalizowałyby się w tego rodzaju przestępstwach, a oprócz tego zajmowałyby się też innymi sprawami”. Z informacji OKO.press wynika, że wyznaczenie takich jednostek jest już przesądzone i może to się wydarzyć w lutym tego roku.

„Stosowne rozporządzenie jest przygotowywane. Wyznaczone jednostki będą mieć specjalizację w ściganiu hejtu. To będzie dotyczyło szeroko pojętego hejtu. Bez znaczenia czy ofiarami są Ukraińcy, Żydzi, Romowie, czy polski obywatel, który ma inne poglądy” – powiedział w rozmowie z portalem minister Żurek.

Minister podkreślił też, że „taka specjalizacja jest ważna, bo zmieni podejście do tego typu spraw. A problem mowy nienawiści w Polsce jest coraz bardziej poważny. Tym bardziej, że problem narasta – zwłaszcza wobec Ukraińców – a nowe wyzwania powoduje rozwój sztucznej inteligencji, która generuje tzw. deepfake”.

Według OKO.press zgodnie z projektem rozporządzenia do ścigania hejtu wyznaczonych ma być m.in. 11 prokuratur rejonowych w Łomży, Bydgoszczy, Sosnowcu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Radomsku, Poznaniu, Przemyślu, Gorzowie Wielkopolskim, Opolu. Hejtem będą zajmować się też stołeczne prokuratury rejonowe – Warszawa Ursynów, Warszawa Żoliborz, Warszawa Praga Południe i z Piaseczna.

„Pracę wszystkich jednostek ma koordynować Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Tu ma powstać kilkuosobowy zespół prokuratorów, który będzie zajmował się najważniejszymi w Polsce śledztwami ws. mowy nienawiści. Będzie też szkolił prokuratorów z tej specjalizacji i wyznaczał kierunki w tych śledztwach” - napisał portal.

Z informacji OKO.press wynika, że jednym z członków tego zespołu ma być prokurator Maciej Młynarczyk, który jest prokuratorem od 14 lat i specjalizuje się w mowie nienawiści. (PAP)

mbed/ rbk/



Polska, Warszawa

PRZECZYTAJ JESZCZE
Zamieszczone na stronach internetowych portali działających w grupie Twoje-Miasto materiały sygnowane skrótem „PAP” objęte są ochroną polskiego i międzynarodowego prawa własności intelektualnej. Jakiekolwiek wykorzystanie tych materiałów, w tym w celu eksploracji tekstów i danych, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dotyczącymi dozwolonego użytku osobistego, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce