reklama
kategoria: Polityka
30 grudzień 2025

BBN: prezydent podpisał 3 postanowienia o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego

zdjęcie: BBN: prezydent podpisał 3 postanowienia o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego / Warszawa, 07.11.2025. Prezydent RP Karol Nawrocki podczas spotkania eksperckiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie poświęconego cenom energii elektrycznej, 7 bm. Prezydent RP podpisał projekt ustawy „Tani prąd -33%”.  (jm) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 07.11.2025. Prezydent RP Karol Nawrocki podczas spotkania eksperckiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie poświęconego cenom energii elektrycznej, 7 bm. Prezydent RP podpisał projekt ustawy „Tani prąd -33%”. (jm) PAP/Paweł Supernak
Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek trzy postanowienia o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego - poinformowało BBN.
REKLAMA

Karol Nawrocki podpisał postanowienie z 22 grudnia 2025 r. o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Łotewskiej oraz Republice Estońskiej i Republice Litewskiej. Jak czytamy w komunikacie, kontyngent będzie liczył do 320 żołnierzy i pracowników wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem.

Prezydent podpisał też postanowienie z 22 grudnia 2025 r. o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Wielonarodowej Brygady Południe – Wschód w Rumunii oraz Republice Bułgarii. Postanowienie przewiduje siły do 300 żołnierzy i pracowników wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem.

W obu komunikatach podkreślono, że PKW zostaną użyte w obu regionach dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, a w sytuacji wystąpienia konfliktu zbrojnego będą mogły zostać użyte w celu udziału w tym konflikcie. Wśród zadań kontyngentów wymieniono m.in. rozwijanie wspólnych zdolności obronnych przez realizację zadań szkoleniowych w czasie pokoju czy realizację zadań obrony kolektywnej w ramach art. 5 NATO w sytuacji wystąpienia konfliktu zbrojnego.

Prezydent podpisał też postanowienie z 22 grudnia 2025 r. o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowa i Republice Macedonii Północnej oraz w Bośni i Hercegowinie.

Postanowienie przewiduje siły do 300 żołnierzy i pracowników, które zostaną użyte w celu udziału w misji pokojowej. Wśród zadań tego kontyngentu wymieniono m.in. monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, realizację działań manewrowych czy wspieranie Kosowskiej Policji oraz Misji UE w zakresie praworządności w Kosowie.

O użyciu jednostek wojskowych poza granicami państwa postanawia prezydent na wniosek, w zależności od sytuacji, rządu albo premiera.

Obecnie polscy żołnierze biorą udział w kilkunastu kontyngentach zagranicznych w różnych częściach świata. Uczestniczą we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO - są zaangażowani w misje stabilizujące i szkoleniowe w zapalnych regionach Bliskiego Wschodu - w Iraku czy Libanie, biorą też udział w międzynarodowych misjach na Bałkanach, czy w patrolowaniu Morza Śródziemnego. (PAP)

kl/ par/



Polska, Warszawa

PRZECZYTAJ JESZCZE
Zamieszczone na stronach internetowych portali działających w grupie Twoje-Miasto materiały sygnowane skrótem „PAP” objęte są ochroną polskiego i międzynarodowego prawa własności intelektualnej. Jakiekolwiek wykorzystanie tych materiałów, w tym w celu eksploracji tekstów i danych, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dotyczącymi dozwolonego użytku osobistego, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce