Ok. 450 osób skorzystało z darmowych studiów i kursów w ramach unijnego projektu
Pierwszy rok funkcjonowania projektu podsumował podczas sobotnich uroczystości absolutoryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Koninie rektor uczelni dr hab. Artur Zimny. Jak przekazał w minionym roku akademickim skorzystało z niego ok. 450 osób: 220 osób podjęło studia I i II st., 30 rozpoczęło studia podyplomowe, a ok. 200 skorzystało z kursów i szkoleń.
„Jest spore zainteresowanie. Za zgodą urzędu marszałkowskiego przekraczamy nawet nasze limity przyjęć” – powiedział Zimny.
Wśród najchętniej wybieranych kierunków studiów i kursów były: projektowanie w języku Python, programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, a także transport i spedycja. Wszystkie formy kształcenia związane są z odnawialnymi źródłami energii, elektromobilnością i logistyką; to branże zgodne z inteligentnymi specjalizacjami określonymi dla regionu konińskiego przez władze wojewódzkie.
Wart niemal 12,3 mln zł projekt finansowany jest z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspomóc Wielkopolskę Wschodnią w procesie odchodzenia od gospodarki opartej na wydobyciu i spalaniu węgla. Dlatego ze studiów, kursów i szkoleń w ramach projektu korzystać mogą jedynie mieszkańcy Konina oraz czterech powiatów wschodniej części województwa: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego, a także osoby pracujące w tej części Wielkopolski.
Jak przekazał Zimny, oferta ANS dociera do różnych osób. „Byli to zarówno ci, którzy pracują w branżach przemysłowych, ale i nauczyciele konińskich szkół ponadpodstawowych, którzy chcieli się dokształcić w swojej branży” – powiedział.
Konińska uczelnia za unijne pieniądze kupiła także sprzęt, który służy studentom do nauki. Na wyposażeniu ANS znalazły się m.in. samochód elektryczny, wiata wyposażona w fotowoltaikę, magazyn energii i pompy ciepła. Studenci i uczestnicy kursów mogą uczyć się budowy i obsługi tych urządzeń.
Według założeń projektu z rozszerzonych form kształcenia skorzystać ma ponad 1500 osób w przeciągu pięciu lat. Rekrutacja na studia na kolejny rok akademicki rozpoczęła się 23 czerwca. Nabory na kursy i szkolenia trwają cały czas.
Akademia Nauk Stosowanych w Koninie to państwowa wyższa szkoła zawodowa działająca od 1998 r. Kształci studentów na trzech wydziałach. W minionym roku akademickim studia na ANS ukończyło ponad 540 osób.
Samorząd województwa wielkopolskiego wyznaczył rok 2040 jak datę osiągnięcia przez Wschodnią Wielkopolskę neutralności klimatycznej. Gospodarka regionu przez lata oparta była na wydobyciu i spalaniu węgla. Działająca jeszcze kopalnia jest obecnie w trakcie wygaszania działalności. Zakończenie wydobycia i spalania węgla zaplanowane zostało na połowę 2026 r. Wsparciem dla regionu w tym procesie jest unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Całkowity budżet funduszu wynosi 17,5 mld euro, z czego ponad 415 mln euro trafi do Wielkopolski Wschodniej. (PAP)
bsk/ malk/
