Uruchomiono polską wersję aplikacji pomagającej rozpoznawać autyzm
Nową wersję aplikacji w języku polskim zaprezentowano we wtorek w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Program w aplikacji ASDetect nie stawia diagnozy o autyzmie u dziecka, ale ma pomóc rodzicom w wychwyceniu wczesnych objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu. „Opiera się na to na obserwacji zachowań dziecka. Ta aplikacja daje poczucie bezpieczeństwa, bo rodzice mogą to robić w zaciszu domowym, bez presji” – powiedziała PAP prof. UMCS Anna Prokopiak, prezes Fundacji Alpha działającej w Lublinie na rzecz osób z autyzmem. To dzięki tej fundacji powstała polska wersja aplikacji ASDetect.
Aplikacja zawiera m.in. filmy z udziałem dzieci ze spektrum autyzmu jak i bez, które pozwalają zobaczyć różnice w ich zachowaniach, a dotyczące kluczowych etapów w rozwoju komunikacji społecznej u dziecka np. czy nawiązuje ono kontakt wzrokowy, czy chce dzielić się swoją uwagą, czy wskazuje na coś palcem, czy i kiedy się uśmiecha.
Aplikacja ASDetect zawiera filmy i kwestionariusze opracowane oddzielnie dla różnych grup wiekowych dzieci - od 11 miesięcy do 2,5 roku. Rodzice otrzymują wynik w postaci stwierdzenia niskiego lub wysokiego prawdopodobieństwa spektrum autyzmu, gdy potrzebne jest przeprowadzenie pełnej diagnozy. Aplikacja wysyła rodzicom także kompleksową wiadomość z oficjalnymi wynikami, które mogą np. przekazać specjaliście, do którego się udadzą na szczegółowe badania.
Według dr Prokopiak, aplikacja ASDetect daje rodzicom realne narzędzie nie tylko do wczesnego rozpoznania, ale także do zrozumienia zachowań dziecka i rozpoczęcia wsparcia wtedy, gdy jest ono najskuteczniejsze, bo im wcześniej zacznie się działania wspierające, tym skuteczniej hamuje się rozwój autyzmu. „Często rodzice, którzy zauważają jakieś niepokojące zachowania, słyszą: poczekaj, obserwuj. Tymczasem nie ma na co czekać” – dodała.
Twórczyni aplikacji i tej metody badawczej prof. Josephine Barbaro z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne (Australia) podkreśliła, że wczesna diagnoza pozwala na odpowiednie skuteczne kształtowanie kompetencji społecznych i komunikacyjnych dziecka z autyzmem. „Badania pokazują, że wczesna diagnoza może przyczynić się do rozwoju możliwości poznawczych dzieci. 77 proc. dzieci diagnozowanych na etapie wczesnym można, dzięki odpowiedniemu wsparciu, włączyć w standardowy cykl kształcenia w szkołach” – powiedziała prof. Barbaro.
Aplikacja ASDetect została stworzona przez zespół badaczy z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne (Australia) i oparta jest na opracowanej przez nich metodzie badania spektrum autyzmu, która charakteryzuje się dokładnością na poziomie 83 proc. Aplikacja jest bezpłatna. Swoją premierę miała w lutym 2016 roku i dostępna jest obecnie w kilku językach - angielskim, chińskim mandaryńskim, hiszpańskim, słowackim i polskim.(PAP)
ren/ agz/
